W dniach 25-29 sierpnia gościliśmy w Międzyzdrojach na zaproszenie Burmistrza Miasta Leszka Dorosza delegację z odległego o ponad 1600 km miasta w Serbii. Wśród gości był Burmistrz pan Velimir Stanojević, Przewodniczący Rady  tego 130 tysięcznego miasta, dyrektor szkoły medycznej z którą Gimnazjum w Międzyzdrojach będzie współpracować oraz 29 uczniów i 15 profesorów. Obecni byli również panowie redaktorzy, którzy filmują pobyt delegacji i codziennie przesyłają materiał do telewizji Čačaka oraz informacje do telewizji belgradzkiej.

W dniu 26 sierpnia w Międzynarodowym Domu Kultury miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy miastami oraz między szkołami: Gimnazjum nr 1
w Międzyzdrojach oraz Szkołą Medyczną w Čačak. Uroczystość miała piękną oprawę artystyczną. Młodzież ze szkoły medycznej z Serbii przedstawiła program, który rozpoczęła od odśpiewania hymnów polskiego, jugosłowiańskiego i serbskiego wskazując w komentarzu do podobieństw linii melodycznych. Recytowali fragmenty wierszy polskich poetów, m.in. Miłosza, Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, Przybosia, Bieńkowskiego w języku serbskim, które po polsku odczytała uczennica międzyzdrojskiego gimnazjum Olga . Również, w bardzo profesjonalny i realistyczny sposób, uczniowie zaprezentowani  pierwszą pomoc medyczną.

Nasi goście byli również w Gabinecie Figur Woskowych, w Muzeum WPN, zwiedzili Fort Gerharda, byli na Latarni Morskiej oraz krótko w Świnoujściu. Przez te kilka dni chcieliśmy jak najwięcej pokazać naszym gościom i oprócz atrakcji w Międzyzdrojach i uroków WPN, gościliśmy w  Centrum Słowian i Wikingów, gdzie młodzież uczestniczyła w warsztatach. Ostatniego dnia pobytu uczniowie z Serbii wzięli udział w warsztatach malowania na szkle i jedwabiu.

Cieszymy się bardzo wizytą naszych przyjaciół, mamy w planach bardzo poważną współpracę i już wstępny termin rewizyty w maju 2012 roku.

 

Powrót do strony głównej