Światowy Dzień Ziemi

W dniu dzisiejszym prezentowaliśmy nasze gimnazjum na festynie zorganizowanym przez Stację Morską Uniwersytetu Szczecińskiego. Były prezentowane prace z ceramiki i tkactwa można było dowiedzieć się o działaniach podejmowanych przez nasze gimnazjum, wysiać nasiona i otrzymać sadzonki oraz poczęstować się pysznym ciastem przygotowanym przez uczniów i rodziców.

pDSCF3023 pDSCF3025 pDSCF3029 pDSCF3031 pDSCF3032 pDSCF3034 pDSCF3037 ppDSCF3021 (2)

XX Wiosenne Biegi Przełajowe w Wapnicy

Przy słonecznej pogodzie, latającym dronie, wielu atrakcjach i wspaniałej atmosferze odbyły się XX WBP  zorganizowane przez szkolę podstawową w Wapnicy. Hasłem jubileuszowych biegów : „Żyjemy zdrowo i na sportowo” organizatorzy zachęcali do aktywnego uczestnictwa w biegach. Grupa naszych biegaczy bardzo dobrze zaprezentowała się w biegach gimnazjalnych 🙂

lala jpg mDSCF2993 mDSCF2997 mDSCF2980 mDSCF3008 mDSCF2977 mDSCF3010 mDSCF3005 mDSCF2987 mDSCF3015 mDSCF2969 mDSCF2967 mDSCF2968 mDSCF2964 mDSCF2963 mDSCF2999 mDSCF2989 

Uroczystość pod Krzyżem Katyńskim

W dniu dzisiejszym, w południe, na międzyzdrojskim cmentarzu odbyła się uroczystość wspomnienia tragicznych wydarzeń dla narodu polskiego – Zbrodni Katyńskiej i katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Sztandar Gimnazjum oraz delegacje klas z nauczycielami byli obecni, jak również współuczestniczyli w przygotowaniu programu uroczystości. Słowo historyczne opracowała pani Dorota Sielewicz, a przedstawiła pani Anna Podhorodecka -Nurkowska, a piękne, wzruszające piosenki: Modlitwa o wschodzie słońca i Taki kraj zaśpiewała Emilia Deptuła. 
„Dzień 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej  i jest to  data symboliczna. 13 kwietnia 1943 roku świat dowiedział się o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Katyniu k. Smoleńska. Dowiedział się za sprawą niemieckiej radiostacji w Berlinie. Trwała II wojna światowa, Polska nie istniała w sensie terytorialnym, byliśmy  po „ IV rozbiorze” a wojska hitlerowskie okupowały znaczną część ZSRR. Dziś wiemy, że te katyńskie groby nie będą jedynymi. Niestety.
Decyzją Biura Politycznego Wszechzwiązkowej  Komunistycznej Partii Bolszewików z 5 marca 1940 wymordowano polskich jeńców wojennych z 3 obozów : w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie a także 7 tys. Więźniów cywilnych przetrzymywanych w więzieniach NKWD na terenie ówczesnej Białoruskiej i Ukraińskiej Republiki Radzieckiej. Razem ok. 22 tys. osób.
Ofiary pochowano , oprócz Katynia, w Miednoje k. Tweru, Piatichatkach k. Charkowa, Bykowni na Ukrainie oraz Kuropatach na Białorusi. Wiele wskazuje  na to ,że te 5 miejsc to jeszcze nie musi być koniec tej tragicznej listy.
Stalinowska wersja, wmawiająca światu, że to zbrodnie niemieckiego gestapo z 1941 roku utrzymywana była w propagandzie radzieckiej i PRL-owskiej praktycznie do 1989 roku. Na to tzw. „ kłamstwo katyńskie” nabrało się wiele osób na całym świecie a może wiele też wcale nie chciało dociekać prawdy.
Dziś niewiele jest przesłanek świadczących o porozumienie w tej sprawie między stroną polską i rosyjską. Dla Polaków to zbrodnia przeciwko ludzkości a dla Rosjan – nadużycie władzy i zbrodnia stalinizmu, za którą nie bardzo czują się odpowiedzialni .A tam , gdzie nie ma skruchy, często nie ma przebaczenia. A tam , gdzie nie ma przebaczenia – często zwycięża nienawiść. Nie pozwólmy temu destrukcyjnemu uczuciu nigdy nad nami zwyciężyć- w kontekście zbrodni katyńskiej , każdej innej dziejowej potworności czy też w kontekście osobistym.

70 lat po zbrodni katyńskiej czekał Polskę nowy wstrząs. Ci , którzy lecieli, by uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej – sami zginęli w katastrofie lotniczej samolotu TU-154M.  Przez te 6 lat od tego zdarzenia narosło wokół  niego tyle kontrowersji , sporów, złych emocji ,że aż wielu Polakom wydaje się ,że zobojętnieli tę wielką narodową tragedię. Jednak  to pozory. To nasza kolejna zbiorowa  trauma a takie  traumy  są niesłychanie trwałe. Termin „trauma” wywodzi się z tradycji psychoanalitycznej. Oznacza taki rodzaj doświadczenia, który przekracza możliwości zrozumienia, przepracowania przez ludzką psychikę. Dlatego waga traumatycznego wydarzenia zwykle nie jest w pełni uświadamiana, często jest ono zapominane albo umniejszane, ale cały czas rzutuje na nasze poczucie bezpieczeństwa i nasze postrzeganie rzeczywistości . W oswojeniu tego lęku bardzo pomaga świadomość bycia we wspólnocie . Nad  tworzeniem więzi z drugim człowiekiem na poziomie gminy czy państwa powinniśmy pracować.
Niezależnie od tego czy dowiemy się kiedyś prawdy na temat tamtych wydarzeń – nie pozwólmy by te wszystkie „wojny o Smoleńsk” zabiły w nas zwykłe ,ludzkie współczucie dla tragicznie zmarłych 96 ludzi , ich rodzin i bliskich. 

Przypomnę ,że 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej zginęli:
Prezydent RP Lech Kaczyński i jego żona Maria oraz ostatni prezydent RP na Uchodźstwie- Ryszard Kaczorowski.
Straciliśmy znanych parlamentarzystów, dowódców wojska, szefa narodowego banku, rzecznika praw obywatelskich, prezesa IPN, ministrów, liderów organizacji pozarządowych, członków rodzin katyńskich, przedstawicieli środowisk kombatanckich, a także załogę samolotu i pracowników BOR-u.” – Dorota Sielewicz – nauczyciel historii

DSC002731 DSC002711 DSC002701 DSC002691 DSC002681
DSC002661 DSC002641 DSC002621 DSC002611 DSC002601 DSC002591 DSC002581

III miejsce Fabiana w XXIX Powiatowym Turnieju Pożarniczym!

Fabian Makiełkowski zajął III miejsce w powiecie kamieńskim w XXIX edycji Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Otrzymał dyplom i statuetkę z rąk Prezesa Zarządu Powiatu ZOSP RP w Kamieniu Pomorskim pana Mariana Kowalewskiego. Brawo Fabian! pierwszy raz takie dobre miejsce zajął nasz uczeń! Gratulacje!!!!

DSC002561

Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej

W Wolinie 6 kwietnia 2016 r. w Wolinie Starostwo Powiatowe w Kamieniu Pomorskim zorganizowało zawody powiatowe w ramach  Gimnazjady 2015/2016 – Indywidualne Biegi Przełajowe. W zawodach wzięło udział ogółem 47 uczniów z 5 szkół gimnazjalnych.
Uzyskane wyniki naszych uczniów:
na dystansie:
– 1000 metrów  I miejsce zajęła   Aleksandra Niedzielska z II c
– 2000 metrów II miejsce zajęła Justyna Liberska z II a
-1500 metrów II miejsce zajął Kamil Baran z I c
– 2500 metrów I miejsce zajął Dominik Kujda z II a
Uczniowie będą reprezentować nasze gimnazjum w zawodach Finału Wojewódzkiego! 🙂
Gratulacje!!!!

20160406_110657

Uczniowie klasy II a w Sądzie Rejonowym

W dniu 31.03.2016 r. uczniowie klasy II a z nauczycielami: p. M.Bagrowską i p.A. Poskart pojechali do Kamienia Pomorskiego, aby uczestniczyć w rozprawie w Sadzie Rejonowym w Kamieniu Pomorskim. Rozprawa rozpoczęła się o 9.30, a przewodniczyła Sędzia Sądu Rejonowego p. Mirosława Nederlof. Oskarżonym był mężczyzna, który kierował motorowerem w stanie nietrzeźwości oraz popełnił inne przestępstwa wobec policjantów. W rozprawie wzięli udział: prokurator, obrońca oskarżonego, oskarżony oraz czterech świadków, których przesłuchano. Rozprawa trwała ponad 2 godziny i zakończyła się wyrokiem skazującym.  Udział w rozprawie był praktyczna lekcją wiedzy o społeczeństwie i interesującym doświadczeniem.
Będąc w Kamieniu Pomorskim uczniowie zwiedzili również niezwykły zabytek Pomorza zachodniego  gotycką katedrę pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.
Notatkę z wyjazdu opracowała uczennica kl. II a Laura Nederlof
IMG_20160331_113727_sad