XIV Zachodniopomorski Festiwal Nauki 15-16-17 maja 2014r.

Uczestniczyliśmy 16 maja  w Festiwalu Naukowym organizowanym przez  Szczecińskie Towarzystwo Naukowe. W otwarciu Festiwalu dla Młodzieży udział wzięli: Burmistrz Międzyzdrojów  – Leszek Dorosz, Prezes STN – prof. dr hab. Ewa Komorowska oraz prof. dr hab. Kazimierz Kozłowski.

Tematyka wykładów i prezentacji:
Dlaczego Misdroy stał się Międzyzdrojami?- prof. dr hab. Kazimierz Kozłowski
Aktywność fizyczna –  dr Krzysztof Krupecki  (Uniwersytet Szczeciński)
Zdrowe żywienie – mgr  Anna Krajewska – Pędzik (Uniwersytet Szczeciński)
Pokaz  sztuk walki  (przez 8 osób) (Uniwersytet Szczeciński)
Spotkanie z olimpijczykiem Markiem Kolbowiczem
Z dziejów Międzyzdrojów – prof. dr hab. Radosław Gaziński  (Szczecińskie Towarzystwo Naukowe)

Architektura Międzyzdrojów dawniej i dziś  – mgr Małgorzata Gwiazdowska (Uniwersytet Szczeciński)
Zjawiska i złudzenia optyczne- pokazy i doświadczenia dr Tadeusz Molenda (Uniwersytet Szczeciński)
Zjawiska opisywane za pomocą ciśnienia  atmosferycznego i hydrostatycznego -mgr inż. Zbigniew Kowalski (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny) 

 

17 maja odbyła się wycieczka dla uczniów szkół z Wolina i Międzyzdrojów pod opieką nauczycieli, prowadzącym był dr inż. Wojciech A. Kowalski. Tematyka obejmowała:
– „Ochronę przyrody na półwyspie Przytór w strefie budowy gazoportu Świnoujście”
– omówienie różnych aspektów przyrodniczych strefy nadmorskiej wybrzeża Bałtyku (siedliska przyrodnicze: Kidzina na brzegu morskim, inicjalne stadia nadmorskich wydm białych, nadmorskie wydmy szare; lasy i bory mieszane na wydmach nadmorskich, wilgotne zagłębienia międzywydmowe, prawnie chronione i rzadkie gatunki roślin charakterystyczne dla siedlisk, unikatowość, prawne formy ochrony w rejonie: Ostoja Natura 2000 „Wolin i Uznam”, Woliński Park Narodowy, Użytek Ekologiczny „Przytorskie Wydmy”;
– zagadnienia monitoringu przyrodniczego;
– ochrona czynna cennych zagrożonych gatunków roślin;

Zamieszczamy zdjęcia z wycieczki autorstwa Wiktorii Mielcarek

Bartek - burmistrzem Międzyzdrojów

„Weisse Düne” – „Biała wydma”

 

23. 24. 22. 21. 17. 18. 19. 20. 16. 15. 14. 13. 9. 10. 11. 12. 8. 7. 6. 5. 4. 3. 2. 1. 
   15 maja 2014 r. 15-osobowa grupa uczniów naszego gimnajzum wybrała się na wycieczkę do Niemiec w ramach współpracy ze szkołą partnerską w Ückeritz. Nasi zachodni przyjaciele zapewnili nam mnóstwo wrażeń. Głównym punktem wycieczki był rejs żaglowcem pod białymi żaglami „Wiesse Düne” po Zatoce Uznamskiej (Achterwasser). Zatoka ta jest odnogą cieśniny Piany głęboko wcinającą się w wyspę Uznam. Na pokładzie opórcz oczywistej przyjemności czerpanej z rejsu, podziwiania natury oraz piękna sił przyrody, załoga żaglowca na czele z panią Kapitan Jane Bothe uczyła nas stawiania żagli oraz podstawowych węzłów marynarkich. Następnie zaproszono nas do mesy marynarskiej na obiad z całą załogą.
Rejs uwieńczony został wspólnym napisaniem listu w obu językach oraz wrzuceniem go do wody w butelce, co ma symbolicznie zacieśnić zawarte przyjaźnie
i może pomóc zawiązać kolejne, jeśli ktoś, gdzieś kiedyś wyłowi naszą butelkę….
Po rejsie kolejna atrakcją, było zwiedzanie młyna wiatrowego-skansenu w Pudagli. Młyn wiatrowy pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku a odresaturowany został w 1997 roku. Funkcjonuje, jak dawniej, mieli zboże na mąkę, co zostało nam zademonstrowane. Mieliśmy możliwość wejść na najwyższe piętro młyna, poznać dokładnie jego historię i mechanizm działania a nawet pozwolono nam zakręcić młynem siłą własnych mięśni. Po „ciężkiej” pracy uraczono nas chlebem wypieczonym w prawdziwym kamiennym piecu.
Dla niektórych była to świetna okazja do ponownego spotkania, ponieważ wiele znajomości, czy nawet przyjaźni zawartych podczas naszych wieloktortnych obustronnych odwiedzin, trwa do dziś i dzięki takim działaniom nie ograniczają się tylko do Facebook’a, czy emaili.
Pełni wrażeń, bogatsi o kolejne doświadczenia i przyjaźnie wrócilismy do domów.

M.Bagrowska
E.Polakowska

zdjęcia: Wiktoria Mielcarek

Dobra energia dla wszystkich

Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego był organizatorem konkursu fotograficznego pt. „Zmieniaj nawyki – nie klimat” w ramach Tygodnia Ziemi 2014. Uczennica klasy III a Wiktoria Mielcarek, kształcąca swoje umiejętności fotograficzne na zajęciach artystycznych pod kierunkiem pani Anny Bednarczyk-Szczuraszek, otrzymała wyróżnienie za udział w tym konkursie!

 Wiktorio! Serdeczne gratulacje! 🙂